Rebells.pl

Technologia Star Wars okiem artysty – Colin Cantwell

Prawdopodobnie nie znasz jego nazwiska, ale jeśli obejrzałeś Star Wars, poznałeś jego pracę.

Colin Cantwell stworzył i zaprojektował wiele ikonicznych statków z “Gwiezdnych wojen”, które po raz pierwszy widziano w oryginalnym filmie “Gwiezdne wojny” z 1977 roku.

Modele zbudował w procesie zwanym “kitbashingiem”, który polega na pobieraniu kawałków innych modeli w celu stworzenia nowego.

Death Star

Colin i Ralph McQuarrie współpracowali przy projektowaniu Death Star. Podczas gdy Colin pracował nad modelem, McQuarrie malował swoje słynne ilustracje. Gwiazda Śmierci była złowieszczą kulą wielkości małego księżyca i siedzibą Darth Vadera. Potrzebowała ona przestrzeni i funkcjonalności, aby mogła pomieścić flotę, a także niszczyć zarówno duże, jak i małe planety. Pracując nad modelem w celu uzyskania tego efektu, Colin przyklejał małe plastikowe przedmioty do powierzchni, aby zobrazować realistyczne cienie i szczegóły.

Jak powstał rów na Death Star wokół równika

Zanim grafika komputerowa stała się rzeczywistością, rekwizyty dla Star Wars zostały stworzone przy użyciu modeli. Styrenowy globus, który Colin zamówił dla modelu Death Star, dotarł w 2 połówkach. Niestety, krawędzie każdej połówki nieznacznie się skurczyły, tak że obie połówki miały bardzo mały spadek na obwodzie. Z własnego doświadczenia Colin wiedział, że połączenie dwóch połówek globusu będzie wymagało wielu godzin pracy tak perfekcyjnie, że linia nie pokaże się po środku, gdy model będzie oświetlony od strony świateł studyjnych. Mając to na uwadze, Colin zadzwonił do George’a Lucasa i zapytał go, co sądzi o idei stworzenia rowu wokół centrum Gwiazdy Śmierci. Colin sprzedał pomysł Lucasowi wyjaśniając, że Gwiazda Śmierci może mieć uzbrojenie wystające z boków rowu, czego efektem są spektakularne bitwy ze statkami kosmicznymi lecącymi do i z rowu. George powiedział do Colina, że musi o tym pomyśleć. Tak więc, kiedy George zadzwonił i zgodził się na wykop, Colin’owi dodatkowej pracy udało się uniknąć i Death Star dostała swój rów.

Millenium Falcon

Oryginalny projekt Colina Millennium Falcon miał na celu imitację jaszczurki z wyprostowanymi nogami. Jednak gdy Colin tworzył swój projekt, pojawiła się kolejna pewna firma produkcyjna ze statkiem kosmicznym pokazującym bardzo podobną koncepcję jaszczurki. Dlatego też pierwotny projekt Colina został przerobiony przez późniejszych artystów. Jednak niektóre pomysły Colina, takie jak kokpit w stylu z czasów II wojny światowej z wieżami strzelniczymi, pozostały w ostatecznym

Star Destroyer

Pierwszy krążownik Imperial Cruiser został zaprojektowany jako złowieszczy statek kosmiczny, na którym w hangarach pokładowych znajdowała się broń i mniejsze statki kosmiczne. Colin ściśle współpracował z George’em Lucasem w celu osiągnięcia wizji George’a co do wielkości Star Destroyera. Skala Gwiezdnego Niszczyciela została ustalona, gdy Colin zadał George’owi pytania kwalifikacyjne, takie jak “Jak duży powinien być ten statek? Czy jest większy niż Burbank?” Ostatecznie Colin wymyślił projekt, kiedy zaczął badać większy statek, który mógłby zniszczyć światy, ale nie byłby tak zabójczy jak Gwiazda Śmierci. Imperial Cruiser był uzbrojony zarówno w lokalną, jak i wysoce niszczycielską broń dalekiego zasięgu, która została użyta w walce z rebeliantami. Przedstawiony na oryginalnych rysunkach krążownik Imperial Cruiser został później zmodyfikowany w formę używaną w rzeczywistym filmie “Star Wars”.

X- Wng

Ikoniczny X-Wing był pierwszym projektem statku Colina. Inspiracją dla X-Wing było oglądanie rzutek rzucanych na tarczę w angielskim pubie.  Słynny kształt X Wing miałby być natychmiast rozpoznawalny w walce i unikalny dla filmów “Star Wars”. Skuteczne w działaniu, skrzydła pozostały niewinnie złożone płasko podczas kołowania i startu. W ramach przygotowań do bitwy skrzydła z końcówkami broni rozszerzyły się jednak do ich charakterystycznej formy, bohaterskiego rebelianta X-Wingsa.

 Musiał być zwinny i szybki, aby móc latać przez Death Star podczas spektakularnych scen . W celu zwiększenia napięcia pomysł Colina polegał na stworzeniu klimatu kowboja w strzelaninie sięgającego po broń.

Oryginalne projekty Cantwell zostały w znacznym stopniu wykorzystane w końcowej produkcji modeli, ale faktyczny model T-16 Skyhopper został wykorzystany przez Marka Hamilla jako zabawka Luke’a . Ostatnio, Cantwell został uznany przez Disneya i Hot Wheels z serią replik, w tym jego Millennium Falcon/Tantive IV, TIE Fighter, X-Wing Fighter, Star Destroyer i nieużywany Landspeeder .

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *